Lütfen Bekleyiniz...
HASTANELERDE VATANDAŞA BÜYÜK ŞOK!

Hastanelerde vatandaşa büyük şok!

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor.

Bugüne kadar tedavi masrafı için SGK’dan 100 TL alan özel hastane, sigortalıdan da 90 liraya kadar ücret talep ediyorken, Bakanlar Kurulu kararı sonrası 200 TL’ye kadar fark talep edebilecek.

 

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor.

Milliyet gazetesinden Cem Kılıç'ın haberine göre; 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu önemli yenilikler getirdi. Bunların en önemlisi, herkesin sağlık sigortası kapsamına alınması ve artık sigortalıların da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma imzalayan özel hastanelere gidebilmesiydi.

Özel hastane kapısı sigortalılara açıldı ancak işin aslına bakarsak sadece aralandığını söyleyebiliriz. Kanuna göre, vakıf üniversiteleri ve özel hastaneler, sigortalılardan fark ücreti alabiliyor.

İlave ücreti belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu’nda. Bakanlar Kurulu bu yetkisiyle sigortalılardan alınacak fark ücretin tavanını belirliyor.Bakanlar Kurulu kararında, “Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dâhil sözleşmeli sağlık sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler” deniliyor.

Sonuç olarak, bugüne kadar tedavi masrafı için SGK’dan 100 TL alan özel hastane, sigortalıdan da 90 liraya kadar ücret talep ediyorken, Bakanlar Kurulu kararı sonrası 200 TL’ye kadar fark talep edebilecek.


Hastanın yazılı onayı şart

Kanuna göre, özel hastane, kendisine gelen vatandaşa verilecek sağlık hizmeti öncesinde, alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını almak durumunda. Bu yazılı onay alınmadan, özel hastanenin işlemler sonrasında ilave ücret talebinde bulunması mümkün değil.


‘Hastanensi seç, doktoruna ulaş’

Fark ücreti, bugüne kadar çok şikâyet konusu yapıldı. Öyle anlaşılıyor ki, artan fiyatlara bağlı olarak bu şikâyetler katlanacak.

Özel hastanenin kendisinden ne kadar fark ücreti alacağını bilmeden bu hastanelere gidenler şok yaşayabilir. İşte bu sürprizleri yaşamamak için yapılması gerekenler var. SGK, kendi internet sayfasına www.sgk.gov.tr koyduğu bir yazılımla sigortalılara özel hastane fiyatları hakkında önceden bilgi veriyor. Hatta hangi özel hastanede hangi branşlar var, hangi hekimler var bunları önceden görmek, bilmek mümkün.

Özgeçmişler bile var

SGK’nın özel hastanelere gidecek sigortalılara yönelik hazırladığı bu yazılımın adı “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş”... Bu uygulamayla çalışanların ve hak sahiplerinin özel hastaneye gittiklerinde kaç TL ilave ücret verecekleri önceden öğreniliyor. Amaç, sigortalıların özel hastaneler karşısında mağduriyetlerinin, şikâyetlerinin sona erdirilmesi. Sigortalı bilgisayarın başına oturuyor, ilk olarak kendi il veya ilçesinde gitmek istediği SGK ile anlaşmalı özel hastaneyi belirliyor.

 

Sağlık şikâyetine bağlı olarak o hastanede ilgili bölüm olup olmadığını görebiliyor, ilgili branş varsa yine o branştaki hekimlerden birisini bilgisayar başında seçiyor. Bu bilgisayar uygulamasında hekimlerin özgeçmişleri bile yer alıyor. Ancak bütün bu kolaylıkların ötesinde, sistemin en önemli noktası, hastanın, gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden görecek olması.


Sigortalı için faydalı

SGK, geçen yıl içinde uygulamaya soktuğu bu yöntemle sigortalıların fark ücreti dolayısıyla mağdur olmamalarını amaçlıyor. Ayrıca tüm işlemleri kayıt altında tutarak sağlık harcamalarını izleyebiliyor, denetleyebiliyor.

Özel hastanelerin sigortalılardan alacakları fark ücretlerinin çok yükselmesi, SGK’nın “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş” uygulamasını daha önemli kılacak. Çünkü özel hastane kapılarında kabarık faturalarla baş başa kalmamak için, en azından bu hastanelerin ne kadar fark ücreti aldıklarını bilmek sigortalılar için faydalı olacak.

FARK ÜCRETİ HANGİ HALDE ALINMAYACAK?

Hangi durumlarda özel hastanelerin fark ücreti alamayacakları ise kanunda ayrıca yer alıyor. Buna göre; acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,

* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

* Yoğun bakım hizmetleri,

* Yanık tedavisi hizmetleri,

* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

* Yenido
ğana verilen sağlık hizmetleri,

* Organ, doku ve hücre nakilleri, * Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

* Diyaliz tedavileri,

* Kardiyovasküler cerrahi i
şlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.


Read more:

http://www.sigortagundem.com/haber/hastanelerde-vatandasa-buyuk-sok/516658#ixzz2iKVf8cLo

Copyright © 2013 www.sitekobi.net .Tüm hakları saklıdır.