Lütfen Bekleyiniz...
NAMUSSUZLARIN HASARINI NAMUSLULAR ÖDÜYOR !

NAMUSSUZLARIN HASARINI NAMUSLULAR ÖDÜYOR !

Sigorta sisteminde sürücü riskinin yeterince ayrıştırılamadığını belirten Gürkan Ateş, “Bu yüzden namussuzların hasarını namuslular ödüyor.

‘Tespit tutanağına göre alkollü sürücü kalmadı’

Euro Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürkan Ateş, Gürkan, Kaza Tespit Tutanağı (KKT)  uygulamasının bir dizi usulsüz uygulamayı beraberinde getirdiğini belirtirken, “KKT sayesinde adeta alkollü sürücü kalmadı. Hiçbir kazada tarafların herhangi birinde alkole rastlanmıyor.

Taraflar aralarında anlaşıp alkol beyanı yapmıyor. Dolayısıyla alkollü sürücülerin hasarını sigorta şirketleri karşılıyor. Faturayı da bütün vatandaşlara yansıtıyor. Oysa bu önlenebilse primlerdeki artış frenlenebilir” dedi.

Trafik cezası primi yükseltilirse kazalar azalır 

Gürkan Ateş, Türkiye’de zorunlu ve kasko araç sigorta primlerinin belirlenmesi sırasında etkili bir risk analizi yapılamadığını söyledi. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde kesilen trafik cezalarının prim ücretlerinin belirlenmesinde baz teşkil ettiğini belirten Ateş, “Türkiye’de trafik cezaları prim yükünü ve
riskini etkilemediği için insanlar daha dikkatsiz araç kullanıyor.

 
Oysa Türkiye’de de kesilen her ceza sigorta prim indirimini kaldırıp prim yükünü yükseltse insanlar daha dikkatli araç kullanır, hız sınırını mümkün olduğunca aşmaz, tehlikeli hareketlerden kaçınır. Özellikle bayramlarda da böylesine yüksek trafik kazalarıyla karşılaşılmaz” dedi.

 

Sigorta primi ucuzlamaz 

Sigorta sisteminde sürücü riskinin yeterince ayrıştırılamadığını belirten Gürkan Ateş, “Bu yüzden namussuzların hasarını namuslular ödüyor. Sigorta şirketleri tüm giderleri herkese yansıtıyor. Düzgün araç kullanan, kural dışı yollara başvurmayan vatandaşın prim yükü bu yüzden düşmüyor” diye konuştu.

 
Ateş, özellikle son dönemde olağanüstü artış gösteren zorunlu sigorta ve kasko poliçe ücretlerinde düşüş olup olmayacağı sorumuza, sektörün bu yılın ilk 7 yılında trafik sigortasından 3,9 milyar lira zarar ettiğini bu nedenle önümüzdeki yıl fiyatlarda düşüş değil aksine bir miktar artış yaşanabileceğini
söyledi.

 

Read more: http://www.sigortagundem.com/haber/sigorta-sirketlerinde-paranizi-unutmayin/515887#ixzz2iBjqn8dr

 

Copyright © 2013 www.sitekobi.net .Tüm hakları saklıdır.