Lütfen Bekleyiniz...

SİGORTADA PLAKA OYUNUNA SON !!!

Yüksek sigorta ve kasko prim bedeli ödemek istemeyen sürücüler, plakalarını Anadolu illerinde tescil ettirerek yarı fiyatına sigorta yaptırıyor.

 

 

 

Geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe giren zorunlu sigorta fiyatlarının sigorta firmaları tarafından serbest belirlenmesini öngören düzenleme en çok sürücüleri vurdu.

 

Büyükşehirlerde yaşayanlar trafik yoğunluğu, Doğu'dakiler ise terör ve güvenlik sebebiyle kasko ve trafik sigortası için daha fazla ödüyor. Daha az prim bedeli ödemek isteyen sürücüler ise çözümü Anadolu illerinde buldu. Özellikle İstanbul'da sürücüler doğup büyüdüğü Anadolu'da illerinde plakalarını tescil ettirerek yarı fiyatına sigorta yaptırıyor.

Türkiye Sigortalar Birliğinin tavsiye edilen fiyatlarına göre Nevşehir, Niğde, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Uşak, Kırıkkale, Karaman, Osmaniye gibi trafiği sakin olan şehirlerde zosigorta için ortalama 280 lira ödeme yapılıyor. Bu oran İzmir'de 350, Ankara'da 400 İstanbul'da 450 liraya kadar çıkıyor. Taksi, minibüs ve otobüs gibi ticari araçlarda ise 4-5 katını kadar çıkabiliyor.

Yüksek prim bedelleri ödemek istemeyen sürücüler de çözümü araçlarını Anadolu illerinde tescil ettirmekte buluyor. Mesela İstanbul'da 450 lira vermek yerine Yozgat'ta tescil ettirerek prim bedelini 280 liraya kadar düşürüyorlar.

DOĞU'YA TERÖR TARİFESİ

Doğu ve Güneydoğu'da sigorta primlerinin batıdaki illere göre en az yüzde 50 fazla olduğu belirtiliyor.

Ankara'da 400 liraya sigortalanan bir araç için Diyarbakır'da 700 lira para alınıyor.

Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari gibi illerde oturan vatandaşlar ise yüksek bedel ödememek için kendi ili yerine bedelin nispeten düşük olduğu Mersin, Adana ve Gaziantep gibi primin düşük olduğu yerlerden plaka alıyor.


RİSKLİ SÜRÜCÜ GELİYOR

Sigorta bedelinin bölgelere göre belirlenmesinin haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle bir takım düzenlemeler gündemde.

Emniyet tarafından hazırlanan ve Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören taslağa göre trafik sigortasında 'coğrafî bölge' tarifesinin ortadan kaldırılması öngörülüyor.

Bunun yerine Amerika da uygulanan 'riskli sürücü' modeli öneriliyor. Bu modele göre riskli araç değil riskli sürücü olacak.

Ayrıca plaka tescilinde plakanın tescil edildiği ile göre değil aracın kullanan kişinin ikametinin esas alınması da gündemde.

Böyle bir teklife itirazları olmayacağını belirten Hazine yetkilileri de zaten yasal olarak bunun önünde engel bulunmadığını, şu anki mevcut durumda da ikamet esaslı poliçe düzenlenebileceğini söyledi.


 

 

Read more:

 http://www.sigortagundem.com/haber/sigortada-plaka-oyununa-dikkat/514689#ixzz2hsugLwnB

Copyright © 2013 www.sitekobi.net .Tüm hakları saklıdır.