Lütfen Bekleyiniz...

SİGORTACILARIN BAŞ BELALARI !

Trafik kazaları nerede, onlar orada... Kazalarda hayatını kaybeden ya da sakat kalan mağdurların peşindeler. Söz konusu olanlar kaza fırsatçıları.

 

 

Trafik kazalarında yaralanan hayatını kaybedenler adına sigorta şirketlerine dava açarak para kazanan "aracılar", sektörün en büyük sorunu olmuş durumda.

Sigorta şirketleri, trafik kazalarında yaralanan, sakat kalan veya hayatını kaybenlerin üzerinden para kazanan ve kendilerine ‘aracı’ diyenlere karşı savaş açmış durumda. Bu kişiler, hastanelerin acil servislerinde ‘kaza nedeni’, mezarlıklarda ‘ölüm nedeni’ trafik olan kişilerin bilgilerini alarak sigorta şirketlerine dava açıyor. “Trafikte bedeni hasarlar bir ticaret alanı oldu” diyen Groupama Türkiye Genel Müdürü Ramazan Ülger, sigorta şirketlerinin zararlarının en büyük kaynağının trafik sigortaları olduğunu söyledi. Trafik sigortalarını da maddi hasar ve bedeni diye ikiye ayırmak gerektiğini kaydeden Ülger, “Maddi hasarlarda sorunumuz yok. Sorun bedeni zararlarda yani, 3. şahıslara verilen zararlarda. Burada da aracılık sistemi çıktı. Bedeni hasarlar onlar için bir ticaret alanı oldu” diye konuştu.

‘Maddi hasar sorun değil’

“Aracılık yapan kişilerin ‘hiçbir ücret almadan haklarınızı koruyacağız’ diyerek yaralanan ve sakat kalanların kendisinden, ölenlerin ise varislerinden vekalet alarak sigorta şirketlerine dava açtığını anlatan Ülger şunları anlattı:

“Sigorta şirketlerinin maddi hasarlarla bir sorunu yok. Kaza yapan aracın hasar oranı belli. Bedeni zararlarda sigorta şirketleri Hazine’nin yayınladığı genelgeye göre, bir aktüeryal hesapla ödemeleri yapıyor. Ancak aracılar, dava açarak mevzuat boşluğundan yararlanıyor. Sigorta sektörünün bir kanunu yok, yönetmeliklerle yönetiliyor. Aracılar da bu boşluktan faydalanıyor. Çünkü, bu davalarda mahkeme bir bilirkişi atıyor. Aktüer, ispat edilebilir gelir üzerinden hesap yapıyor. Bilirkişi ise yaşam standardına göre hesaplama yapıyor. Hazine’nin genelgesine göre ödeme yapıyoruz ama mahkeme kararıyla ek ödeme yapıyoruz.” Ülger, sektör olarak bu konuda bir kanun çıkarılması için çalışmalar olduğunu söyledi.

‘Para mağdura ödensin’

Aracıların, ödemesi yapılmış, geçmiş yıllara ait dosya bilgilerini de alarak ‘fark parası’ için dava açtıklarını kaydeden Ramazan Ülger, “Aracılar, aldıkları paraların ne kadarını sigortalı veya sigortalı yakınına ödüyor bilinmiyor. Çünkü aracılar, bunu ticaret haline getirmiş” dedi.

Ülger’in verdiği bilgiye göre, birçok sigortalı veya sigortalı yakını, ‘aracıların eline düşmesin’ diye şirketler harekete geçmiş durumda. Özellikle gazete haberlerinden bilgi alan aracılardan önce sigortalıya veya yakınına ulaşan şirketler, ödemeleri yapıyor. Sektörün isteği ise, bir kanun çıkarılsın ve bu paralar ‘aracıya değil’ mağdura ödensin.

Copyright © 2013 www.sitekobi.net .Tüm hakları saklıdır.