Lütfen Bekleyiniz...

DEVİR TASARRUF DEVRİ

Az Yakıtla Çok km Yapmanın Yolları


Maalesef dünyanın en pahalı araç yakıtını kullanıyoruz ve bunu değiştirme gücümüz yok maalesef.  Bu durumaraç sahiplerini yakıt tüketimi konusunda dikkatli olmaya mecbur kılıyor.  Öncelikle aracımızın periyodik bakımlarının  önemli olduğu konusunda tüm uzmanlar hem fikir. 

Aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için, sürücü olarak sizin yapabilecekleriniz:


Az Yakıtla Çok km Yapmanın Yolları

Maalesef dünyanın en pahalı araç yakıtını kullanıyoruz ve bunu değiştirme gücümüz yok maalesef.  Bu durum araç sahiplerini yakıt tüketimi konusunda dikkatli olmaya kılıyor.  Öncelikle aracımızın periyodik bakımlarının önemli olduğu konusunda tüm uzmanlar hem fikir. 

Aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için, sürücü olarak sizin yapabilecekleriniz:

Aracınızı Devrinde Kullanın

Aracın yüksek devirde kullanılması, benzin tüketimini arttırır.  Eğer aracınızın devri, vites değiştirmeye
hazır değilse veya o an bulunduğunuz vites için yüksekse, motorunuz
zorlanacaktır ve bu da fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.

Rampalarda Benzin Tüketimine Dikkat!

Uzun rampalardan mümkün olduğunca kısa sürede geçmeye çalışın. Rampalarda yakıt tüketimi maksimuma çıkacağından, fazladan her saniye sizin için fazladan benzin tüketimi anlamına gelir. 

Camları Kapatın

Bilinenin aksine yakıt tüketimini artıran klima değil, açık
camlı araç ile yolculuk etmektir. Camlarınız kapalı olsun! Aksi takdirde aracınız, içeri giren rüzgarı keserek adeta paraşüt görevi görecektir.  Buradaki önemli nokta, aracın hızı. Eğer hızınız 75 km/s ve üzerindeyse klimayı açmanız, değilse camları açmanız daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Klima Kullanırken Yakıt Harcamayın

Eğer klimayı kullanacaksanız, aracı önceden havalandırmış olun. Klima, kullanıma göre %30 oranında daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. İçerideki çok sıcak havayı soğutmasındansa; havalandırılmış, serinletilmiş bir arabayı soğutmaya çalışması, klimanın daha az çalışmasını sağlayacağından yakıt tasarrufunu da beraberinde getirecektir.

Aksesuarlar

Aracınıza sonradan ekleteceğiniz spoiler gibi aksesuar ve parçalar, rüzgara direnç göstereceğinden aracın hızını kesecektir. Bu da hızlanmak için gaza daha fazla basmanız, yani daha fazla yakıt tüketmeniz demektir. 

Yokuşta Boşa Almayın 

Yokuş aşağı inerken vitesi boşa atmayın. Özellikle yeni nesil araçlarda, yakıt kesme adıyla da bilinen cut-off teknolojisi  sayesinde yokuş aşağı inerken yakıt tüketimi en aza düşürülür. Vitesi boşa atmanız, frenleme mesafenizi uzatacağından daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.


Yüksek Hız Yapmayın

Aracınızı yüksek hızlarda sürmemeye özen gösterin. Kalkış yaparken gaza çok yüklenmektense, debriyaj kavrama noktasına geldiğinde hafifçe gaza basarak kalkmak size %20 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Aynı şekilde
hızlanacağınız zaman da gaza aniden basmaktansa yavaşça basarak hızlanmak, yakıt tüketiminizi azaltacaktır. Gaz ve freni sertçe kullanmayın. 

Lastikler

Lastiklerinize dikkat edin! Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin. Lastiğinizin havasının, fabrikanın verdiği oranlarda olmasına özen gösterin. Ayrıca lastiklerinizi, mevsimine göre değiştirmeyi de unutmayın.


Zigzag Yapmayın!

Olabildiğince düz gitmeye çalışın. Trafik sıkıştığında, kendimizi psikolojik olarak rahatlatmak için, sürekli boşalan şeride geçerek hareket halinde olmaya çalışırız. Oysa zigzaglar yolu uzatacağından daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Bu yüzden, yolda direksiyonu ne kadar az hareket ettirirseniz, o kadar az yakıt tüketirsiniz.

Copyright © 2013 www.sitekobi.net .Tüm hakları saklıdır.